rodinny-fotograf-najcastejsie-otazky

Najčastejšie otázky

Ako sa pripraviť na fotenie?

Na fotenie odporúčam prísť pekne upravení, dámy nalíčené (denný make-up), pleť prepudrovaná kvôli minimalizácii odleskov, vlasy upravené. Ak nemáte svoju obľúbenú vizážistku, rada vám dám kontakt na vizážistky, s ktorými spolupracujem. 

Pri deťoch vás poprosím premyslieť si či chcete mať na fotkách detské tetovačky, farebné detské leukoplasty atď. Je totiž veľmi náročné ich následne vo photoshope odstraňovať a tieto úkony budú účtované separátne.

Ak to nie je nevyhnutné nekŕmte detičky počas fotenia, fotky s plnou pusou, kúskami jedla alebo žuvačkou, nie sú lichotivé.

Čo si máme obliecť?

Vyberte si oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne, ale zároveň atraktívne. Kombinujte maximálne tri farby. Ideálne neutrálne tóny, odtiene bielej (smotanová, krémová atď) plus zemité odtiene, pastelové farby. Do parku s množstvom zelene si môžete dovoliť aj výraznejšiu červenú farbu, pri jesenných foteniach tehlovo červenú, oranžovú, petrolejovo modrú, horčicovo žltú atď., inak sa výrazným farbám radšej vyhýbajte. Viac o farebných kombináciách nájdete TU.

Pri výbere oblečenia sa prosím vyhýbajte veľkým logám značiek, nápisom, obrázkom alebo rozprávkovým postavičkám na oblečení. To všetko odpútava pozornosť od vás samotných. Vyhýbajte sa taktiež drobným vzorom ako sú jemné prúžky, pri zmenšených fotkách sa na nich vytvára moire efekt čo pôsobí veľmi rušivo.

V rámci rodinných fotení sa prosím zlaďte. Neznamená to však obliecť sa úplne identicky, skôr sa farebne doplniť cez príbuzné farebné odtiene. 

Voľte nekrčivé materiály oblečenia a nezabúdajte na čistú obuv. Dodatočné “žehlenie” a čistenie obuvy vo photoshope je časovo (a teda aj finančne) náročné a nie vždy prinesie želaný výsledok. 

Oblečenie môžete vhodne doplniť doplnkami ako sú bižutéria, klobúky, čiapky, šatky, čelenky, traky atď. Pri bižutérii si prosím vopred rozmyslite, či sa hodí k vášmu outfitu. Ako som uz vyššie spomínala, je veľmi prácne odstraňovať z ruky náramky, hodinky atď. 

Ak si nie ste kombináciou oblečenia istí, doneste si na fotenie viac a spoločne vyberieme. 

V prípade, že chcete fotky použiť na fotoplátno či fototapetu, ktorá bude zdobiť steny vášho príbytku, tak vyberajte farby, ktoré korešpondujú so zvyškom vášho zariadenia.  

Máme si na fotenie niečo priniesť?

Ak nejde o štylizované fotenia alebo mini fotenia, tak som typ "bezrekvizitového" fotografa. Pri rodinných foteniach nosievam do exteriéru deku, kedže k obľúbeným fotkám patria tie na zemi či už v sede alebo ľahu. Na fotkách sa snažím zachytiť hlavne vás samotných, vaše emócie, keď sa s deťmi hráte, jašíte alebo túlite. Rodinám s menšími deťmi doporučujem doniesť si rozprávkovú alebo obrázkovú knihu a v rámci fotenia si spolu čítate. Deti si môžu priniesť obľúbeného plyšáka či nejakú hračku a tak aj vám aj neskôr pripomenú toto obdobie ich života. 

Môžem fotografovi povedať aké fotky chcem?

Áno, určite! 😊 Ako fotograf mám istú víziu, ale je pre mňa veľmi dôležité vedieť aké fotky sa vám páčia. Ideálne vyberajte z môjho portfólia na webe, facebooku alebo instagrame. Rada sa inšpirujem aj inými autormi čo sa týka póz a kompozície, ale prosím rešpektujte, že mám istý štýl fotenia a farebného ladenia a vaše fotky budú vyzerať podobne ako tie, ktorými sa prezentujem.

Ak máte nejaký nápad na fotenie napr. fotenie v lunaparku, piknik v prírode alebo pri vode, jazdu na koni, varenie či pečenie u vás doma alebo  prechádzku v meste s posedením na kávičke či zmrzline, neváhajte a povedzte mi o tom. Mám rada originálne nápady 😊

Ako prebieha samotné fotenie?

Pri fotení v exteriéri sa spoločne poprechádzame po vybranej lokalite pričom sa zábery snažím smerovať tak, aby boli čo najprirodzenejsie a hravou formou, aby to deti bavilo a nevnímali moju prítomnosť rušivo. V ateliéri vás vždy usmerním, aby sme čo najviac vyťažili z prostredia a svetelných podmienok. 

Na fotenie si prosím vyhraďte približne 1 hodinu. Z mojej skúsenosti je dlhšie fotenie pre deti vyčerpávajúce. 

Kedy dostaneme spracované fotky?

Do troch pracovných dní vám na váš email pošlem náhľadovú galériu.  V galérii si vyklikáte fotky, ktoré spracujem a zadám do tlače. Spracované fotografie dostanete v lehote 3-4 týždňov podľa aktuálneho objemu práce. Spracované fotografie dostanete elektronicky cez wetransfer v menšom rozlíšení (vhodnom do mobilu, sociálne siete či prezeranie na TV obrazovke) a vo veľkom rozlíšení vhodnom na tlač. Tlačené fotografie si môžete vyzdvihnúť na adrese ATPstudia s.r.o. v Budmericiach, prípadne vám ich môžem zaslať ako doporučený list (poštovné a balné podľa aktuálneho cenníka na mojom webe). 

Je lepšie ísť sa fotiť doobeda či poobede?

V ateliéri príp. v inom interiéri (napr. u vás doma) je vhodné fotenie v čase, keď je dostatok prirodzeného svetla, čiže ideálne od cca 9 - 14 hod v zimných mesiacoch, v lete od 9 – 19 hod. Ateliéry kam chodievam fotiť sú svetlé, s dostatkom prirodzeného svetla. So zábleskovými svetlami fotievam rodiny iba výnimočne.

Vonku v exteriéri je najvhodnejší čas podvečer pri západe slnka. Vtedy vznikajú krásne, snivé zábery v zlatooranžových tónoch. Ak však máte menšie detičky, ktoré v tom čase už pripravujete na spánok, tak sa prispôsobujeme ich režimu. Ak sú aktívnejšie doobeda, tak fotíme doobeda a vyberáme prostredie, kde je dostatok tieňa napr. v parkoch.

V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa fotenia, prosím kontaktujte ma telefonicky alebo mailom, rada odpoviem :-)

Ďakujem a teším sa na stretnutie s vami pri fotení!

 Naše svadobné a portrétové fotografie či dámsky boudoir si môžete pozrieť na našich webových stránkach svadobny-fotograf.com a peskophotography.com.

 

 

  portretove fotenie, fotenie v atelieri, fotenie v studiu, fotenie deti bratislava, fotenie deti trnava, fotenie deti pezinok, fotenie deti, rodinne fotenie, tehotenske fotenie,