rodinny-fotograf-tehotenske-fotenie

Ako sa pripraviť na tehotenské fotenie

V nasledujúcom príspevku som sa snažila zosumarizovať najčastejšie otázky, ktoré dostávam ohľadom tehotenského fotenia.

KEDY JE NAJVHODNEJŠÍ ČAS NA FOTENIE?

Často sa pýtate kedy je ten najlepší čas na tehotenské fotenie … na túto otázku je ťažké dať jednoznačnú odpoveď, keďže každá z nás je iná, má iný typ postavy a stavbu tela, navyšše iné je bruško pri prvom, druhom, či treťom tehotenstve alebo ak čakáte dvojičky.

Všeobecne sa doporučuje dohodnúť si tehotenské fotenie medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva, keď je bruško už pekne zaguľatené, ale vy ešte nemáte pocit nepohody. Ak to však z nejakého dôvodu nestihnete, nezúfajte si, je úplne v poriadku prísť na fotenie aj neskôr. Každopádne sa objednávajte na fotenie aspoň v 14-dňovom predstihu, aby sme našli obojstranne vyhovujúci termín.

AKO SA PRIPRAVIŤ NA FOTENIE?

Vašej pleti a dobrému výzoru prospeje kvalitný spánok. Takže pár dní pred fotením si doprajte pravidelný spánok a dostatok tekutín. Tiež prosím neurobte žiadnu radikálnu zmenu účesu či vizáže. Ak sa predsa len chystáte na takúto zmenu, urobte tak aspoň týždeň pred Vašim foto termínom. Viac všeobecných rád ohľadom prípravy na fotenie si môžete prečítať TU.

Ak máte záujem o viac obnažené fotky, tak je dôležité pleť pred fotením hydratovať, aby bola hebká a zamatová. Pred boudoir fotením si neobliekajte priliehavé oblečenie, ktoré zanecháva odtlačky na pleti, tieto sa veľmi zle retušujú.

Pekný denný make-up so zmatnenou, prepudrovanou pleťou (kvôli odleskom), upravené vlasy, čisté a upravené nechty sú samozrejmosťou. Ošúpaný, odlupujúci sa lak, vie pokaziť celkový dojem.

DOPORUČUJETE PROFESIONÁLNU VIZÁŽ?

Áno, profesionálny make-up a vizáž robí zázraky. A nepíšem to iba preto, že to veľmi uľahčí prácu fotografovi pri následnej úprave fotiek. Profesionálne urobená vizáž Vám dá dobrý pocit a sebavedomie, takže aj Vaše vystupovanie pred fotoaparátom je omnoho sebavedomejšie a zároveň uvoľnenejšie. Keď sa pozriete do zrkadla a páčite sa samy sebe, tak to z Vás vyžaruje a práve toto vyžarovanie chceme na fotkách vidieť.

Ak nemáte svoju vizážistku, rada Vám sprostredkujem kontakt na vizážistky, s ktorými spolupracujem.

ČO SI NA FOTENIE PRINIESŤ?

Dajte mi vedieť vopred o aké fotky máte záujem. Ideálne vyberajte z môjho portfólia na webe, fb alebo instagrame. Rada sa inšpirujem aj fotkami iných fotografov čo sa týka pózy alebo kompozície, rešpektujte však, že mám svoj fotografický rukopis a Vaše fotky budú vyzerať podobne ako tie, ktorými sa prezentujem.

Ak máte záujem o fotky so šifónmi alebo fotky v šatách s holými ramenami, nevyhnutnosťou je podprsenka s odnímateľnými ramienkami, ideálne v telovej farbe (prípadne v bielej alebo čiernej farbe podľa farby šiat či šifónu). Samozrejmosťou je spodné prádlo (nohavičky) v tej istej farbe.

Keďže bruško je to, čím sa chcete pochváliť, tak v princípe platí, že ideálne je obtiahnuté oblečenie, ktoré bruško zvýrazní.

Oblečenie na fotenie si zabezpečujú klientky samy. U mňa je možnosť po predchádzajúcej dohode zapožičať si dlhé tehotenské šaty, príp. body, všetko vo veľk. M (viď priložené foto modelov na konci článku). Zapožičanie šiat je spoplatenené, viac info môžete nájsť v cenníku TU. Poplatok slúži na udržiavanie šiat a nákup nových šiat a doplnkov.

Čo sa farebnosti týka, výborné sú tmavšie alebo bledšie jednofarebné topy (kľudne aj nad bruško) a k nim jeansy. Nemusia to byť práve tehotenské jeansy, naopak, ak Vám stále sadnú Vaše obľúbené jeansy s rozopnutým zipsom alebo gombičkami, doneste si práve tie, pôsobia veľmi žensky.

Na boudoir fotenie si klientky zvyknú okrem spodného prádla a negližé nosiť aj krátke jeansové či kožené bundy, crop topy či košele.

Pri spoločných fotkách s partnerom sa prosím pri výbere oblečenia farebne zlaďte. Nemusíte byť oblečení identicky, skôr sa doplňte komplementárnymi farbami. Niekedy stačí zvoliť vhodný doplnok, šatku, či čelenku do vlasov, ktorou sa s oblečením partnera zladíte a táto zároveň pekne oživý celý outfit.

Nič nepokazíte bielou či čiernou kombináciou tričiek s modrými jeansami, ale výborne na fotkách vyzerajú pastelové farby či zemité odtiene. Vyhýbajte sa nápisom a veľkým logám značiek, to všetko odpútava pozornosť od Vás samotných. Kombinujte maximálne 3 farby. Viac o farebných kombináciách nájdete TU.

Určite si nezabudnite priniesť nejakú drobnosť, ktorú ste si kúpili pre Vaše bábätko ... či už malú plyšovú hračku, rozkošné malé capačky alebo bodynko.

POZOR, starostlivo si prosím vyberajte šperky a bižutériu, ktoré chcete mať na fotkách. Hodinky alebo športovejsie náramky hlavne pri elegantnejších šatách pôsobia rušivo. Následné odstraňovanie hodiniek / náramkov v postprocesse je časovo a teda aj finančne náročné a účtuje sa separátne.

“NEVIEM ČO MÁM NA FOTKÁCH ROBIŤ“, PORADÍTE MI?

Áno, pri fotení Vás usmerním, ak je potrebné vyrovnám nejaký pokrčený záhyb látky alebo neposlušný vlas. Som "rozprávajúci" typ fotografa, snažím sa o uvoľnenú atmosféru aj vysvetlenie čo pri fotení robím a prečo to tak robím :-)

 ČO JE VHODNEJŠIE, EXTERIÉR ČI INTERIÉR?

Ateliér poskytuje ideálne podmienky počas celého roka. Navyšše súčasťou ateliéru je aj prezliekáreň, kde sa v kľude môžete prezliecť, upraviť si v zrkadle účes či make-up. Tiež ak túžite po odvážnejších fotografiách, poskytuje ateliér potrebnú intimitu.

Napriek tomu s prebúdzajúcou sa jarnou prírodou a kvetmi, je rovnako vyhľadávaný aj exteriér. Ak máte radi farby a prírodu, tak exteriér je pre Vás tou správnou voľbou. Treba si však zvážiť možnosti prezliekania sa a hlavne v prechodových obdobiach riziko prechladnutia.

BUDEM SA MÔCŤ POČAS FOTENIA PREZLIECŤ DO INÝCH ŠIAT?

Áno. Fotenie trvá cca 45 min až 1 hodinu. V rámci fotenia stihnete pohodlne 2 prezlečenia. Vonku a aj v ateliéri fotím väčšinou s prirodzeným denným svetlom čo umožňuje pracovať rýchlejšie. Ak používam zábleskové svetlá, tak práve z časových dôvodov používam max 2 typy svietenia buď na bledom alebo tmavom pozadí.

Ak máte záujem o dlhšie fotenie, viac rozmanitejších záberov, je to pravdaže po predchádzajúcej dohode možné.

Pri ateliérových foteniach prosím o dochvíľnosť, nakoľko priestory sú zajednané na určitý čas.

PREČO SA ÍSŤ FOTIŤ?

Tak ako pri iných foteniach, aj pri tehotenských foteniach sa stretávam s otázkami, prečo sa fotiť práve v tomto životnom období, prípadne muži majú pocit, že tieto fotky sú výlučne záležitosťou ženy. Tak ako iné fotky, aj tieto sú a zostanú pre Vás a Vaše deti pamiatkou, krásnou spomienkou na obdobie, ktoré ste prežili, zdokumentujú Vašu radosť, očakávanie, vzájomnú lásku. Nehovoriac o tom, akú radosť Vám každý deň fotka robí, ak si ju dáte vytlačiť a zavesíte si ju vo Vašej domácnosti ako obraz či fotoplátno.

** DOLEŽITÉ **

Vždy sa riaďte radami svojho lekára. Ak máte rizikové tehotenstvo, zbytočne neprepínajte svoje sily a uprednostnite fotenie u Vás doma. Aj lifestylové fotenia majú svoje čaro (fotenie v pohodlí domova). V prípade, že je Vám pri fotení niektorá póza, či  poloha nepríjemná, upozornite na to svojho fotografa, ak sa cítite vyčerpane, posaďte sa a oddýchnite si. Najdôležitejšie je zdravie Vás a Vášho bábätka.

Čo dodať záverom ... tehotenstvo je špeciálnym obdobím v živote ženy, a je úžasné dopriať si aspoň raz takúto milú spomienku. Preto prosím vyberajte svojho fotografa dôkladne, nájdite štýl, ktorý sa Vám páči a napĺňa Vaše predstavy. Nehanbite sa pýtať ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa fotenia, povedzte, ktoré fotky z portfólia daného fotografa sa Vám páčia a aké sú Vaše predstavy.

Želám Vám krásne pohodové tehotenstvo! ♥

Naše svadobné a portrétové fotografie či dámsky boudoir si môžete pozrieť na našich webových stránkach svadobny-fotograf.com a peskophotography.com.

peskophotography.com , rodinny fotograf, detsky fotograf, bratislava, pezinok, trnava, business portrét

 

  portretove fotenie, fotenie v atelieri, fotenie v studiu, fotenie deti bratislava, fotenie deti trnava, fotenie deti pezinok, fotenie deti, rodinne fotenie, tehotenske fotenie,