rodinny-fotograf-tehotenske-fotenie

Mini fotenia

Niekedy sa ma pýtate aký je rozdiel medzi mini fotením a rodinným fotením. Mini fotenie sa koná na jednom, vopred oznámenom mieste, v stanovený termín, je mierne štylizované a je tematické (vianočné, jarné, s kuriatkami, jesenné, vo višňovom sade či levanduľové). Výsledkom fotenia je určitý počet upravených fotiek, ktoré si pravdaže vyberáte Vy z náhľadov. Tieto upravené fotky na rozdiel od reportážnych fotiek, sú upravované aj vo photoshope, kde sa im viac venujem. Pri takmer všetkých mini foteniach zvyknem pracovať spolu s mojim manželom nakoľko používame zábleskové svetlá, tieniace plachty a rekvizity. Pre jedného človeka, hlavne ak ide o lokalitu, kam sa aj my musíme prepraviť, je takmer nemožné všetko priniesť a obsluhovať samostatne. Dĺžka samotného mini fotenia je cca 20 min a rodinky sa striedajú, čiže je potrebná dochvíľnosť. K výhodám takéhoto fotenia patrí zaujímava lokalita, aranžmá a výsledné spracovanie fotografií. Dĺžka fotenia môže byť výhodou hlavne pri detičkách, ktoré dlho nepostoja, neposedia :-)

A výhody rodinného fotenia? Na rozdiel od mini fotenia, o tom, kedy, kde a v akom štýle sa bude niesť Vaše rodinné fotenie, rozhodujete Vy. Rada pricestujem aj na Vami zvolenú lokalitu. Fotenie prebieha prirodzene, reportážne, bez zábleskovej techniky. Na tieto fotenia chodievam sama a prispôsobujem sa Vášmu rodinnému tempu. Keďže takéto fotenie trvá cca 1 až 1,5 hod, máme dosť času sa bližšie zoznámiť a detičky osmeliť sa. Častokrát sa v rámci fotenia spolu poprechádzame, čiže nezostávame na jednom mieste a výsledkom je tak väčšia variabilita fotiek. Pri takomto fotení Vám odovzdávam všetky výrazovo aj technicky dobré zábery, býva ich zvyčajne 150+, z ktorých 15 Vami vybraných záberov ďalej retušujem. Všetkých 150+ záberov je upravených reportážne t.j. je upravený jas, kontrast, krivky, farebnosť. Nikdy nedávam surové, neupravené fotky.

Či už sa rozhodnete pre mini fotenie alebo dáte prednosť rodinnému foteniu, vždy je dobré vedieť, čo Vy sami od fotenia očakávate, aké su Vaše predstavy. Som otvorená Vašim otázkam a aj Vašim nápadom. Súhlasím s názorom, že koľko námahy do niečoho vložíme, toľko aj dostaneme, čiže dobrá príprava, či už sa to týka Vašej vizáže, oblečenia, výberu lokality, je vždy polovicou úspechu. A netýka sa to iba Vás, klientov, ale aj mňa ako fotografa. Každému mini foteniu predchádza 'skauting' t.j. výber lokality, kde si urobím niekoľko záberov, bez ľudí, iba prostredia, s objektívom, s akým by som fotenie chcela realizovať. Potom doma popremýšľam, či a aké rekvizity by sme použili. Následne príde ďalšia fáza a tou je, že si na dané miesto zorganizujem ľudí, ktorí mi zapózujú a ktorých fotky následne spracujem a použijem do upútavky. Minulý rok som zaviedla jarné fotenie s kuriatkami, lebo deti milujú živé tvory :-) Kuriatka som bola vyzdvihnúť u chovateľa 2x (kvôli ich rýchlemu rastu a foteniam v dvoch termínoch), najazdila vyšše 200km. Kuriatka medzičasom žili v našej kúpeľni a po 10 dňoch fotenia som im našla nové domovy :-) Píšem to iba preto, že tak ako v inej práci, za každým výsledkom je istá dávka námahy, snahy a úsilia, aby bol výsledok čo najlepší. Všetky fotky zobrazené v tomto článku patria k mini foteniam.

Ďakujem všetkým, ktorí ste sa "prekúsali" až sem a verím, že sa niekedy streneme pri nejakom skvelom fotení! :-)

  portretove fotenie, fotenie v atelieri, fotenie v studiu, fotenie deti bratislava, fotenie deti trnava, fotenie deti pezinok, fotenie deti, rodinne fotenie, tehotenske fotenie, lány obilia